aktualizováno: 18.03.2024 19:08:31 

Klub chovatelů holubů rakovnických kotrláků

       

foto: Ing. Miroslav Lubas                                       foto: Ing. Jiří Jadrníček                                                foto: pan Jabůrek

 

Rakovnický kotrlák

Názvy dle ES: N - Rakovnik Purzler, F - Culbulant de Rakovnik, A - Rakovnik Tumbler.

Zařazení v seznamu ES: rejdiči č. 885.


Původ: Česká republika - město Rakovník a okolí.

Plemenné znaky: drobný holub, pravidelného tvaru a živého temperamentu.Jeho charakteristickým znakem je provádění přemetů za letu kolem příčné osy nazad. Přemety provádí lehce technicky dokonale v sériích i jednotlivě.

Posuzování: Postava - hlava - tvar a barva zobáku - kvalita opeření, oči, obočnice - kresba a barva.

Postava: drobná, krátká, dobře osvalená s vypjatou hlubší hrudí, mírně nazad skloněná. Krk krátký, na trupu široce nasazený, k hlavě se zužující, hrdlo jemně vykrojené.

Křídla: krátká, silná, letky široké, dobře složené a spočívající na ocasu.

Ocas: krátký, úzce složený, přesahuje křídla o cca 15 mm, nesený v linii hřbetu.

Nohy: krátké, silné, běháky a prsty neopeřené. Drápky v barvě zobáku.

Postoj: nižší a široký ( na celých prstech).


Hlava: menší, zaoblená s vyšším a širokým čelem, temeno mírně zploštělé, záhlaví a šíje plynule navazujcí na týl.

Zobák: střední (do 15 mm), tupý, široce nasazený a mírně klopený. Holubi černé a modré řady mají zobák tmavý až černý ostatní rázy, sedlatí a bělohrotí světlý (narůžovělý). Černí plnobarevní jsou uznáni jak světlozobí tak tmavozobí.

Ozobí: jemné, normálně vyvinuté.

Struktura peří: krátké, husté, hladké a pevně přiléhající.


Oči: perlové, u bílých, sedlatých a plamínků vikvové (tmavé).

Obočnice: užší, holubi černé a modré řady tmavošedá až šedá.Ostatní rázy, sedlatí, bělohrotí a černí plnobarevní se světlým zobákem červená
.


Kresba a barva: kresby jsou pravidelné dobře ohraničené.Barvy jsou syté, čisté, pravidelně rozložené, lesklé (kvalita lesku se nehodnotí).

Uznané barvy: bílí, červení, černí, žlutí, modří, hnědí, šedohnědí, stříbřití.

Uznané rázy:

Plamínci: bílí holubi s pravidelnou barevnou skvrnou (plamínkem) na čele začínající u ozobí o délce 10mm a šířce 5mm ve všech barvách.

Bělohrotí: ve všech barvách. Kresbu tvoří 3 - 8 bílých krajních ručních letek, jejich počet by měl být stejný v obou křídlech ( ideální je 6x6).

Sedlatí: černí, červení, modří, modří kapratí, žlutí, hnědí, šedohnědí, stříbřití, stříbřitě popelaví. Bílá jsou křídla a břišní část od rovného příčného ohraničení
na hrudi včetně nohou. Bílá je hlava do vzdálenosti 10mm pod okem. Na hrdle vytváří 30 až 50 mm hlubokou náprsenku. Součástí kresby je pravidelná, u ozobí počínající, barevná skvrna (kapka) na čele, která se nedotýká obočnic a nepřesahuje polovinu temene. Barevná je část hrdla a volete k břišnímu ohraničení. Kresba sedla přerývá ramenní část křídel, celý hřbet a ocas, včetně spodních krovek ocasních. Nevýrazný barevný výběžek pod okem je předností.

Pruhoví a kapratí:
modří, stříbřití, červeně a žlutě plaví.

Mramorovaní: modří, vzácněji červení, žlutí, černí, hnědí a stříbřití.

Bělouši:  

a) tmavší jsou světle mramorovaní

b) světlí jsou bílí, po celém těle barevně žíhaní (na krku více). Pruhy, letky a ocas jsou tmavší.

Tygři: ve všech intenzivních barvách. Jsou celobarevní, jen hlava, krk, hřbet a ramínka křídel jsou pravidelně prohozena bílými pírky. Mohou být i s bílými štíty.

Pštrosíci: ve všech barvách. Mohou být i mramorovaní, šupkatí, kapratí, pruhoví a běloocasí.

Výlukové vady: opeřené běháky a prsty, náznak pernatých ozdob, chybějící kapka u sedlatých, jiné než předepsané oko, svěšená křídla, prohozená pera letek u bělohrotých.

Hrubé vady: hrubé nedostatky tvaru hlavy, úzká a dlouhá postava, dlouhé nohy, slabý a dlouhý zobák, dlouhá a úzká křídla, odsazená kapka (plamínek) u sedlatých a plamínků, bílý hřbet u sedlatých a méně než 3 a více než 8 bílých ručích letek u bělohrotých.

Malé vady: výše uvedené vady v malém či nepatrném rozsahu, nedosatky barvy opeření a drápků, vadné zbarvení obočnic a prokrvení duhovek. Tmavá jehla na zobáku u černých a modrých sedlatých, probělený hřbet u modrých a stříbřitých sedlatých a pštrosíků. Větší než 20 mm bílá skvrna u kloaky a nestejný počet krajních letek u bělohrotých. Tmavá hlava a prokvetlé letky u běloušů. Náznak třetího pruhu širší a delší ocas.

Velikost kroužku 7.

Vzorník schválený VČS 17.4.2004 v Kolešovicích.